SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.04.25. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS

CLIPS.HU



Tartalom
2007-03-04, Irak: A háború sokadik éve filmekben bemutatva

A dokumentumfilmes műfaj tisztelete ellenére elmondható, hogy elég sok filmkészítő hasonlít hírműsorok szerkesztőire, ugyanis sokan vannak, akik sokkoló képek tömegeivel operálnak filmjeikben, ezzel próbálva meg hatást elérni a nézőnél. Ebből kifolyólag Irak amerikai megszállása bőséges táptalajt nyújtott a filmes ipar ezen szegmensének is, csak én több tucat, a háborút bemutató filmről tudok. Bizony, ennél egyszerűbb témaválasztást nehéz elképzelni. Ebben a rövid cikkben megpróbálom röviden bemutatni az iraki háborúról készült dokumentumfilmek legjobbjait, vagy éppen legrosszabbjait.

Kezdjük elsőként a doksi Oscar-díj egyik nagy esélyesével, az Iraq in Fragments című alkotással, amely végül alulmaradt a szobrocskáért folytatott vetélkedésben, de elmondhatja magáról, hogy a kritikusok többsége a valaha volt egyik legjobb Irakról szóló dokunak tartják. Több mint két évnyi terepmunka van a filmben, amely Irak jövőképét, az etnikai alapon történő szétszakadást mutatja be. A film készítése alatt erősödött fel igazán a konfliktus a sííták, szunniták és kurdok között, így tényleg döbbenetes képet kaphatunk egy döbbenetes világról. Média szempontból megrázó erejű film volt még a Control Room című, Jehane Noujaim rendezte produkció, amely a háború első napjainak tévés tálalását mutatja be. Megláthatjuk mekkora különbségek voltak az egyes amerikai csatornák, az arab televíziók és egyéb médiumok híradásai között. Ennek a doksinak a megtekintése után az ember megint átértékeli magában a sajtóról alkotott képét. Akár mi is tehetünk egy próbát, távirányítóval váltogassunk a kereskedelmi csatornák híradója között...eszméletlen, mennyire máshogy tálalnak eseményeket a más politikai oldalhoz kötődő médiumok.

Megemlítendő alkotás még az Iraq for Sale, amely azt mutatja be, hogy amerikai vállalatok, multik milyen sebességgel építették ki infrastruktúrájukat Irakban és hogyan kezdtek el profitot termelni. Titan, Haliburton és a többi sokszáz cég óriási konfliktusteremtőként van jelen, hiszen az ő jelenlétük nem kezelhető, ráadásul zsoldosokat alkalmaznak, akik számára nem szent egyik nemzetközi egyezmény sem. Ezzel szemben a Gunner Palace katonáinak nem elég az életüket védeni, rengeteg egyéb jogi dologra is oda kell figyelniük.



Ebben a filmben nincs véleményalkotás, ítélkezés, egy csapat katona életét követhetjük egy ideig, akik 2004-ben Szaddam egyik palotájában állomásoztak. Ez a film egyébként az egyik legérdekesebb, leghatásosabb Irakról szóló doksi, ami valaha is készült. A legemlékezetesebb filmek közé idevehetjük a Fahreinheit 9/11-et is, amely Michael Moore legsikeresebb alkotásainak egyike, de ezzel kapcsolatban már annyi kétség és rágalom felmerült, hogy megkopott a film igazi varázsa. És amúgy sem csak a háborúról szól. Eme cikksorozatunk nem első a sorban, a témához kapcsolódó filmekről még lesz szó a továbbiakban.

Cikkszerző: nightfly


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek