SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.04.23. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS

SZEMLE.CLIPS.HU



Tartalom
2007-03-28, CNN - World s Untold Stories

Múlt pénteken lement a CNN csatornáján a World s Untold Stories című határozottan korrekt dokumentumfilm-sorozat újabb epizódja, amely a demokrácia csodáját 5 éve erőszakkal élvező Afganisztán mindennapjait mutatta be, két kábítószeres testvér sorsán keresztül. Ennek az amúgy sem könnyed történelmű országnak az élete akkor pecsételődött meg, amikor az Egyesült Államok és hű alattvalói egy mondvacsinált ürügy okán (mert ilyen alapon mondhatták volna azt is, hogy Magyarországon bujkál egy híres terroristavezér) lerohanták az országot és próbáltak egy alapjaiban recsegő-ropogó nyugati rendszert ráerőltetni az évszázados hagyományok alapján élő afgánokra. Ennek eredményességéről mi is meggyőződhetünk a napi híradások és közlemények segítségével. Öngyilkos robbantások, törzsi vezetők által felügyelt területek, ahova a felszabadítóknak tilos a belépés és persze nem utolsósorban az eszméletlen méreteket öltött kábítószer termelés.



A világ heroin termelésének 90%-a az afgán területekről származik és bizony ezt sem (ahogy a rengeteg egyéb problémát sem) lobogtatják büszkén az afgán küldetés sikerességét hangoztató fejesek. A heroin legnagyobb része külföldre kerül, de bőven jut azért a háborútól, tragédiáktól összeroppant afgánoknak is, akik aztán a társadalom perifériájára kerülve már nem számíthatnak senkire. Hozzájuk már nem érnek el a manapság oly divatos segélyszervezetek sem, hiába hangoztatják nagy csinnadrattával a szállítmányok pakolását vagy épp egy kisgyermek látogatását Magyarországon.

Reza és Husszein egy fiatal testvérpár, akik a főváros, Kabul óvárosának romjai közt tengették életüket, amely kizárólag a drog körül forgott. A családjuk, vallási közösségük, népük kivetette őket magából, így egy, a háború előtt még prosperáló bolt mögött húzták meg magukat, nyomorú kis vackukban. És bár a CNN stábja segített nekik bejutni Afganisztán egyetlen rehabilitációs intézetébe, az ő sorsuk afféle kirakatként szolgál és segít rávilágítani arra, hogy emberek tízezrei hogyan élnek manapság a felszabadított vidám barakkban, szinte kizárólag amerikai kormányérdekek miatt. Arról vajon miért nem szólnak és szóltak a híradások, hogy néhány éve, amikor már nagy nemzetközi nyomás volt a tálib rendszeren, annak visszásságai miatt, az Egyesült Államok vezetése akkor is fogadta a tálib küldöttséget, sőt mi több baráti országként tekintett Afganisztánra.

Vajon miért változott mindez meg? Talán köze lehet az amerikai olajellátás stabil fenntartásához? Nem tudjuk, nem is akarunk alaptalan vádaskodásokba bonyolódni, de az tény, hogy a terrorizmus azóta lett ennyire felkapott fogalom, amióta az amerikai statisztikák elég szomorú jövőképet festettek az olajkapacitások kimerülését illetően. Nem vitatni szeretnénk az afgán háború jogosságát, egyszerűen csak szeretnénk rávilágítani arra, hogy ez a háború sokkal nagyobb kárt okozott, mint amekkora eredménnyel járt, és ezt nem a lakosságot továbbra is kizsákmányoló tálib szélsőségesek szívják meg, hanem az átlagos afgán polgárok. Amilyen Reza és Husszein.

Cikkszerző: nightfly


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek