SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.11.23. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS





Tartalom
2005-10-17, Enron-The Smartest Guys In The Room

Az ENRON nem csak az USA-ban számított nagy cégnek, hanem a világ egyik vezető vállalata volt a földgáz és energetikai szektorban. Senki nem számolt azzal, hogy a Fortune magazin által kiadott Leginnovatívabb Vállalat díját sorozatban 6-szor elnyerő társaság értéke a részvényenkénti 90 dollárról pár hét alatt 40(!) centre csökken.

A cég a nyolcvanas évek második felében alakult és vezetői az állam energetikai szektorból (is) történő kivonulásáért lobbiztak. Ken Lay elnök gyorsan befolyásos barátokra tett szert Washingtonban, sőt a Bush családdal szoros üzleti, baráti kapcsolatba került. A nyereség és a részvények értékének növelése mindennél fontosabb volt nekik, brókereiket tőzsdei hazardírozásra ösztökélték.

1987-ben lépett be a céghez Jeff Skilling, aki fantasztikus ötletével elkezdte felfújni az ENRON lufit. A `varázslatos` ötlet egy könyvelési trükk volt, miszerint egy üzletnél a jövőben várható nyereséget kell elkönyvelni!!! A módszer következménye az lett, hogy a veszteséges üzletek ellenére a cég mutatói mindig nyereséget mutattak. Lássunk egy példát: Az ENRON erőművet épített Indiában. Azzal viszont nem számoltak, hogy a szegény állam nem tud fizetni az áramért. A üzlet veszteséges volt, a könyvekben viszont nem jelent meg, sőt sikerdíjakat kaptak a lebonyolítók. Az egyik osztályvezető, amikor kilépett a cégtől és eladva részvényeit visszavonult, 250 millió dollárral a zsebében a második legnagyobb földbirtokos lett Colorado államban. A hátrahagyott osztálya pedig milliárdos veszteséggel zárt.

A kaliforniai áramszolgáltatás privatizálásából is kivették a részüket. Erőműveket és hálózatokat birtokolva jelentős szerepük volt abban, hogy Kaliforniában rendszeresekké váltak az áramszünetek, nőtt a szolgáltatás ára, ettől pedig vastagodott az ENRON bukszája. A filmben üzletkötők telefonbeszélgetéseit is visszajátszák, amin épp megrendelik az erőműtől az áramszünetet!!!

Végül a cég megbukott, 3 hét alatt teljesen csődbe ment. A lejtőn lefelé száguldó cég vezetői még akkor is hitegették a dolgozókat, miközben már lázasan próbáltak megszabadulni saját részvénycsomagjuktól.

A végeredmény a következő volt: - 20 000 dolgozó veszíttette el egy csapásra munkahelyét és társadalombiztosítását - 3 milliárdnyi nyugdíj ill. nyugdíjalap veszett el

Nagyszerű dokumentumfilmet láthat, aki megnézi. A film egyébként az azonos című bestselleren alapul. A végén ismét felvetődik a kérdés, csak néhány romlott gazemberről van szó, vagy az egész rendszerben van a hiba?

SZEMLE adatlap:

A szerző osztályzata: 9/10

Rendező: Alex Gibney

Hossz: 109 perc

Cikkszerző: yakee


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek