SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.03.28. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS

SZEMLE.CLIPS.HU



Tartalom
2007-04-03, Zimbabwe - Egy ország a doksik szemével

Egyedülálló cikksorozatba kezdünk ezzel a cikkel, Egy ország a doksik szemével című írásainkban a különböző országokról szóló jelentősebb dokumentumfilmeket próbáljuk egy helyre gyűjteni, leírásokkal, fotókkal tarkítva. Az első rész témája Zimbabwe. Ez a dél-afrikai ország jelenleg története egyik legnagyobb válságán megy keresztül, mind gazdasági, mind szociális mind politikai téren. Robert Mugabe diktatórikus uralma alatt a munkanélküliség közel 90%-ra nőtt, az infláció százaléka ezresekben mérhető, az ország 15 milliós lakosságának ötöde emmigrációban él. Mindennaposak a tüntetések, lázadási kísérletek, amelyeket azonban a hadsereg továbbra is kordában tart. Azok a külföldi újságírók, akik esetleg rossz fényben tüntetik fel az országot cikkeikben, örökös kiutasítással néznek szembe. Nos, a fentiek ellenére a magyar médiában az elmúlt 1 hónapban alig néhány szó hangzott el a krízisről, ellenben az Irán elleni propaganda hazugságokból Dunát lehetne rekeszteni.



Első bemutatásra kerülő filmünk a Rainmakers: Zimbabwe című 1999-ben készült kevesebb, mint fél órás rövidfilm. Robbie Hart rendezésében Tina Machida történetét ismerhetjük meg, aki a zimbabwei melegek jogainak élharcosa, sőt szinte egyetlen igazi harcosa. Kilátástalan küzdelmét nehezítik a már akkor rendkívül utópisztikus elméleteket valló Mugabe intézkedései, a napi szinten őt érő támadások (mind fizikai, mind lelki) valamint saját életének kihívásai. A film annak ellenére, hogy igazából egy rövid életrajzi ismertetőnek tekinthető, arra mutat rá (10 év távlatából is!), hogy a homoszexualitás nem csak a nyugati országokban kitört hóbort, hanem az AIDS-től szenvedő fekete kontinens napi problémája is.

A következő említést érdemlő film, az I Can Hear Zimbabwe Calling című alkotás, amely a korai függetlenségi háború küzdelmeit állítja éles kontrasztba, a mai Mugabe-ellenes harcokkal. Ezt a filmet a Mozambik területén található Matenje menekülttáborban forgatták jó pár évvel ezelőtt, amikor az ott élő menekültek a Zimbabwéba való hazatérést fontolgatták. A Matenje főleg iskolákból elmenekült fiatalok és tanáraik otthonául szolgált hosszú éveken keresztül. Megismerhetjük a tábor mindennapi életét, az itt élő fiatalság napi gondjait, céljaikat és az elért eredményeket. A megszólaltatott tanárok és diákok beszélnek a függetlenségi háború életveszélyes helyzeteiről és az ő szerepvállalásaikról.

Más szemszögből nézve sokkoló a 250: Zimbabwe's Remaining Rhinos című természetfilm, amely az országban élő orrszarvú populáció döbbenetes csökkenését mutatja be. Rávilágít a hihetetlen mértékű orvvadászatra, az erőszakos és rendkívül gyors farmosítás problémájára és megmutatja, hogy a függetlenségi háborúnak és a földosztásoknak a legnagyobb vesztesei nem az emberek közt keresendők. A film sokkoló és egyben elszomorító is. A mai szegény Magyarországon milliárdokat költenek teljesen felesleges dolgokra és tervekre, miközben a fenntartható fejlődés gyorsvonatától a természet és az élővilág már rég lemaradt. Ahogy egy napokban közölt cikkben olvastam, a világnak ezen a felén jobban élünk, mint kellene. És bizony, van benne igazság.

De, hogy ne csak szomorú és megdöbbentő dolgokról írjak, íme a The Zimbabwean Marimba of Alport Mhlanga című 2000-es produkció, amely a tradicionális zimbabwei zene legnagyobb pártfogójáról és tanítójáról Alport Mhlangáról valamint a zimbabwei zenéről szól. Megismerhetjük a legendás művészt és ellátogathatunk vele a legnagyobb helyi zenei intézetbe, a Kwanongoma Zenei Főiskolára, Bulawayo településére. Itt a tanulók különböző produkciókkal lepnek meg bennünket, valamint Mhlanga is elmondja őszinte véleményét az ország zenei életéről és annak fejlődéséről. Eléggé nehezen emészthető darab, de az biztos, hogy nem egy tucatfilm.

Zimbabwéban a mai nap reggelén is forrongott az indulat, folyamatosan ezrek és ezrek lepik el a főváros, Harare utcát, Mugabe távozását és egy jobb életet követelve. Az egykor afrikai csodának kikiáltott ország mára oda jutott, hogy a világ legszegényebb országának, Mozambiknak a segítségére szorul. És ez mi ha nem egy intő jel a világ elitje számára?!

Cikkszerző: nightfly


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek