SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.11.25. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS

CLIPS.HU



Tartalom
2007-04-05, Argentína - Egy ország a doksik szemével

Sorozatunk mostani részében ismét egy elég távoli országba utazunk virtuálisan, Argentínát vizsgáljuk meg a dokumentumfilmek objektívjén keresztül. Ez az az ország, amelyről magyar szakértők azt állítják, hogy hazánk jövőbeli gazdasági helyzetét vetíti előre, azaz míg Argentína túl van egy totális összeomláson, addig Magyarországon még csak most fog ez bekövetkezni. Reméljük azért a legjobbakat.

Az első film, a Nazi Gold in Argentina című alkotás, amely egy világháborús történet jelenkori folytatással kiegészített eposza. Patagóniában kezdődnek az események, ahol kutatók egy eltűnt náci szállítmány nyomai után kutatnak. A kutatás során minket is megérint a harmincas évek Argentínájának szellemisége, amikor a náci proganda megfertőzte az országot és elharapózott az antiszemitizmus. A németek óriási mennyiségű pénzt pumpáltak a dél-amerikai barátuk, Peron tábornok által irányított országba. Argentína és a hitleri Németország ilyen szoros kapcsolata mindig is fehér folt volt a történelemkönyvekben, de ez a film végre tiszta vizet önt a pohárba. Mindig olvashattuk a történeteket, híres náci tisztek dél-amerikai eltűnéséről, de ennek előzményeit sosem taglalták túl mélyen. A legmegdöbbentőbb, hogy a németek és az argentinok közötti pénzáramlást felügyelő bankár fia a világháborút követően az argentin elnök, Peron személyi titkára lett. A doksiból az is kiderül, hogy Eichmann, Mengele és a többiek, a Vatikán és az Egyesült Államok tudtával menekültek el Európából néhány magasrangú elvileg szövetséges kapcsolat segítségével. A mai napig szintén nem sűrűn emlegetett téma, hogy Hitler pénzügyi koponyái éveken át nyugodtan dolgozhattak a nácizmus elleni bizonyítékok eltüntetésén és egy új harmadik birodalom dél-amerikai felépítésén. Ezek a pénzügyi nagykutyák aztán Peron bukása után is az országban maradtak és halálukig fontos szerepet töltöttek be az amerikai pénzügyi életben. Nos, ezek után feltehetjük a kérdést: a hatalmas villák mindegyike tisztességes úton szerzett pénzből épült fel? Bajosan.



Következő filmünk vidámabb vizekre evez, a Beckham and the Battle with Argentina című 2002-es produkció, amely szűkebben Beckham 2002-es lábtörésével foglalkozik, tágabban azonban az örök idők óta létező argentin-angol ellentét mélységeibe visz el bennünket. Emlékezhetünk, hogy Daviv Beckham lábát mindössze 8 héttel a világbajnoki döntő előtt törte el argentin ellenfele, ami aztán óriási dühöt váltott ki az angol sportrajongókból és ennek a dühnek fő célpontja az argentin foci lett. Itt ugrás következik a filmben, egészen 1966-ig megyünk vissza, egy legendás vébé meccsre, majd onnantól kezdve archív felvételek segítségével végigkövethetjük a két nemzet örökös párharcát a futballpályákon. Milliónyi szurkoló könny, öröm, legendás meccsek bemutatásával 49 perc erejéig mi is a párharc részeseinek érezhetjük magunkat és valljuk be őszintén: nagyon jó volt látni ismét egy kis igazi, klasszikus focit.

Őszintén szólva a további doksikat illetően bajba kerültem, hiszen nagyon kevés külföldi film készült Argentínáról, úgyhogy a szűk felhozatalból végül az Argentina Beat című művet választottuk. Ebben a Hernán Gaffet rendezte alkotásban főleg interjúkat láthatunk neves argentin művészekkel, akik saját munkáikon keresztül az argentin zene helyzetét mutatják be. Hazánkban valószínűleg nem sokan ismerik a bemutatott hírességek nevét és munkásságát, de hát ezért jó egy dokumentumfilm: rengeteg dolgot lehet belőlük tanulni.

Cikkszerző: nightfly


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek