SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.04.26. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS

HUH.HU



Tartalom
2007-04-12, The Boys of Baraka

Tegnapi ismertetőnk után mai cikkünkben ismét Afrikába utazunk, ezúttal Kenyába, a The Boys of Baraka című dokumentumfilm keretein belül, amely több amerikai város fesztiváljának fődíját elnyerte már. A Baraka név ismerős lehet sokak számára, hiszen többek között a legendás Mortal Kombat számítógépes játékának egyik szereplőjét hívták így. Nos, ezúttal a Baraka név nem egy személyt, hanem egy kenyai iskolát takar, amely különleges kapcsolatot ápol egy amerikai, baltimore-i iskolával. A film 2002-es, hivatalos adatokat tár elénk, mely szerint Baltimore városában, a belvárosi gettóban élő afro-amerikai diákok 76%-a soha nem jut el az érettségiig. Ennek hátterében főleg a környezeti hatások, a bandák, a nem megfelelő családi körülmények állnak, de a kormány és a nagyvállalatok előítéletektől hemzsegő politikáját is terheli felelősség.

Jellemző, hogy a film egyik jelenetében az egyik tanár röviden és velősen diákjai elé tárja lehetőségeik szűk körét: börtönben kötnek ki, fiatalon meghalnak vagy megszerzik az érettségit és vele az esélyt egy reményteljesebb, jobb életre. Hiába fest jobbnál jobb képet az Egyesült Államokról a milliónyi film, könyv és sorozat, az igazság teljesen más és sokkal durvább. A Katrina hurrikán pusztítása után láthattunk döbbenetes felvételeket a New Orleans-ban élő feketék mérhetetlen szegénységéről, de minden városban lehetne hasonló képsorokat készíteni. A film egyben üzenet a kormánynak is, a legerőszakosabb és legszegényebb gettók, városrészek lakóit is fel lehet zárkóztatni, mindössze célt és reményt kell nekik adni, amiért van értelme küzdeniük.



Ugyanezt az igazságot tapasztaljuk meg a kamera segítségével, ahol a kelet-afrikai Kenya egyik iskolájába (a Baraka névre hallgatóba) látogathatunk el, ahol minden évben húsz, 12 és 13 év közötti fiatal kenyainak adatik meg a lehetőség, hogy egy különleges csereprogram keretében két évet tanulhasson Baltimore-ban, az egyik legkeményebb helyi iskolában, távol a családjától. Ezért cserébe persze 20 amerikai, nehéz sorsú diák utazhat Kenyába és csatlakozhat a Baraka közösségéhez 2 hosszú évre. Ennek a programnak a célja, hogy bebizonyítsa, a legerőszakosabb és legdurvább diákok, kiszakítva megszokott környezetükből és a Baraka kemény fegyelmi szabályokat támasztó iskolájába kerülve, pozitív viselkedési és magatartási változásokon esnek át és ezek többségében örökre szólnak.

A The Boys of Baraka tehát két teljesen különböző világ kapcsolatát tárja elénk és csodálatos példát mutat arra is, hogy egy rendkívül szegény afrikai ország is mennyit tud segíteni napjaink látszat-nagyhatalmán.

Cikkszerző: nightfly


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




nightfly
2007-04-13 19:24:43
Kedves Lister, ez a név mindenkiben más és más reakciót idéz elő:)
lister
2007-04-13 09:44:03
Nekem a \"Baraka\" inkább Ron Fricke azonos című, 10 pontos dokumentumfilmjéből ismerős. :-)
Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek