Ma 2024.11.25.
van.
Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23
RSS
|
2007-04-16, Támadás egy Ken Burns film ellen
Az elmúlt hetek egyik legmegdöbbentőbb dokumentumfilmes eseménye az volt, hogy egy Ken Burns film tiltakozásokat váltott ki számos közösség tagjaiból. Mielőtt belemélyednénk a dolgokba, először is gyorsan tisztázzuk, hogy kicsoda is Ken Burns.
Az 1953-ban született rendezőt, számos, a témával foglalkozó szakértő csak a sok száz történelmi filmeket készítő rendező egyikének tartja, de még többen (köztük mi is) úgy gondolják, hogy Ken Burns messze az egyik legjobb filmes a történelmi doksik kategóriájában. Olyan legendás alkotásokról híres, mint például a Jazz (a jazz történetét mutatja be), a Baseball (a legendás sport pályafutása áll a középpontban) vagy a Civil War (az amerikai nemzet megalakulásáról szól). Két alkalommal jelölték Oscar-díjra és több Emmy-díjat is nyert pályafutása során (például a Baseballért is kapott egyet). Nem kispályás rendezővel van dolgunk, mint látható.
Szóval visszatérve cikkünk témájára, több hetes nyilatkozatháború és tüntetések sorozata után a PBS bejelentette, hogy Ken Burns rendező kiegészítő részeket fog készíteni a második világháborúról szóló, több részes, összesen 14 órás dokumentumfilmjéhez, a The War címet viselő alkotáshoz, amelyben interjúkat fog bemutatni spanyol, világháborús veteránokkal. Ezeket az interjúkat az adott részek végére fogják beilleszteni, közvetlenül a reklámszünetek előtt. Emellett a PBS egy spanyolajkú rendezőt is felfogad az extra részek elkészítéséhez, de ennek ellenére a tüntetők és a változásokat követelők továbbra sem nyugszanak. Azzal érvelnek, hogy ezek a kiegészítések nem változtatnak a film egészén, hiszen az alap narráció nem változik.
A történet egyébként ott kezdődött, hogy az első néhány, zárt bemutató során kiderült, a The War méltatlanul mellőzi a második világháború spanyol veteránjait, úgy kezelve a dolgot, mintha ilyen katonák nem is léteztek volna. Egyébként Ken Burns védelmében elmondhatjuk, hogy a rendező már a kezdetektől nem afféle teljeskörű eposznak tervezte filmjét, hiszen az ennél jóval több játékidőt emésztett volna fel. Ehelyett inkább néhány veterán, világháborús tapasztalatának bemutatásával kívánta valóságközelibbé tenni az akkori eseményeket, így ez a film nem is mérhető Burns hihetetlenül jól sikerült The Civil War című művéhez, amely szinte teljeskörű feltáró-elemző munkát végzett. A szeptemberben bemutatásra kerülő The War az USA négy különböző államából (Connecticut, Alabama, California, Minnesota) származó egykori, II. világháborús veteránok emlékeit tárja elénk, legyen az harctéri vagy a háború utáni otthoni életről szóló.
Több, az esetről megjelent újságcikk és elemzés is egyetért abban, hogy ez csak egy felfújt luftballon, hiszen Burns már korábban is ismert volt arról, hogy közel áll bizonyos állami fejesekhez, több filmje is állami finanszírozással készült, sőt sok alkotását mind a mai napig alapként használják az iskolai oktatás során. Ebből kifolyólag szerintem érthető, hogy nem mindig a teljes igazságot mutatja be filmjeiben és bizonyos esetekben, a konkrét téma kapcsán nem annyira fontos dolgokat hajlamos mellőzni. De az a dokufilmes vesse rá az első követ, aki minden filmjében képes és hajlandó teljeskörűen bemutatni egy bizonyos témát és minden apró részletre kitér. Ugye, hogy nincs ilyen?! Az viszont biztos, hogy Ken Burns művei azért ilyen népszerűek manapság az oktatók, a diákok és a nézők számára, mert elrugaszkodva a tankönyvektől, politikailag függetlenül fogyasztható formában tálalnak rendkívül nehéz történelmi eseményeket, társadalmi problémákat. Valamilyen szinten érthető a spanyolok követelése, de azért különbséget kellene tenni a dokumentumfilm műfajának művészi szabadsága és egy történelmi tankönyv száraz szövegének lehetőségei között.
Cikkszerző: nightfly
Hozzászólás írása:
lister
2007-04-17 08:46:52 |
\'...sok alkotását mind a mai napig alapként használják az iskolai oktatás során...\'
Hmmm. Talán azért, mert jók?
|
|
|
|