Ma 2024.11.22.
van.
Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23
RSS
|
2007-05-04, Armenia, a country under blockade
Manapság nem ritka, hogy egy-egy ország súlyos problémáit nem csak a politikusok próbálják a nemzetközi fórumokon elővezetni, hanem az ország művészei, rendezői, sportolói is megpróbálnak ténykedésükkel minél nagyobb nemzetközi hírverést csapni a nyomasztó gondoknak. Ilyen film a Diran Noubar által rendezett Armenia, a Country under Blockade (szabad fordításban: Örményország, egy nemzet blokád alatt) című, 52 perces dokumentumfilm, amely az évtizedes török blokád Örményországra gyakorolt hatásait mutatja be. Ez a blokád nem hagyott kivételeket és sok mozgásteret az örmények számára, határzártól elkezdve mindenféle szankciókat alkalmaz(ott) a török kormányzat velük szemben. A produkció első bemutatkozására még néhány éve, a Myrtle Beach Nemzetközi Filmfesztiválon került sor, de a későbbiekben elindult világkörüli hódító útjára, következő és valószínűleg legfontosabb debütálási színhelye a Golden Apricots fesztivál volt, amely a jereváni nemzetközi filmszemle.
Emellett rendkívül jó visszhangot és persze megdöbbenést váltott ki a cannesi filmfesztiválon is, ahol az egykori Oscar-díj jelölt örmény rendező, Atom Egoyan (1997-ben a The Sweet Hereafter című filmért jelölték) örömének adott hangot, hogy végre elkészült egy igazán jó film erről a témáról. A kérdés egyébként mostanában is aktuális, Törökország már mélyen az Európai Uniós tagságról folytatott tárgyalások közepén jár és fontos kérdéskör az egyes etnikumokhoz és a szomszédos országokhoz fűződő viszony. Egyébként a film kezdeti lépéseit és későbbi terjedését nagy mértékben befolyásolta az Amerikai Örmények Szövetségének (ANCA) rendkívül hathatós és erőteljes segítsége. A produkció archív felvételekkel és megrázó képsorokkal mutatja be az illegális török blokád örmény lakosságra gyakorolt hatását, kiegészítve a szenvedő alanyok nyilatkozataival. Kissé azért a mű elég egyoldalú, hiszen a török oldalról nagyon nem szólal meg senki, bár nem valószínű, hogy egy ilyen nemzetközi jogsértésre lenne érthető magyarázat.
A film narrátora a legendás System of a Down zenekarának vokálosa, Serj Tankian, akit származása folytán szintén érzékenyen érint a téma. Rajta kívül szinte az egész, hazájából kivándorolt örmény szubkultúra kiállt a film mellett, a legnagyobb támogatást a fentebb említett amerikai örmények szervezete és a Kanadába menekültek nyújtották. Az Egyesült Államokban élő örmények például odáig mentek, hogy több helyi tévéállomásnál is elérték a film bemutatását.
Manapság egyébként az összes egykori szovjet tagállamnak, kommunista blokkhoz tartozó nemzetnek milliós diaszpórája él világszerte, amely általában óriási segítséget nyújt anyaországának. Persze nem mehetünk el szó nélkül afelett, hogy - és most tisztelet a kivételnek - sok olyan kivándorló vállalja most büszkén valamely nemzethez tartozását, aki anno még hazájában élve megállás nélkül ócsárolta országát. Egyeseknek tényleg nem ártana magukba nézni.
Cikkszerző: nightfly
Hozzászólás írása:
|
|
|