SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.04.20. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS

HUH.HU



Tartalom
2007-05-05, Combat Diary - The Marines of Lima Company

Michael Epstein 2006-ban megjelent filmje, a Combat Diary - The Marines of Lima Company egy, már rengeteg doksiban és a mindennapi híradóban látott világba visz el minket, de kicsit más szemszögből. A film egy Ohio (USA) államból származó tengerészgyalogos egység, a Lima Company életét mutatja be, 2005-ös iraki kiküldetésük során. Ezen időszak alatt a csapat 23 embert vesztett el harctéri cselekményekben és ez igazán szomorúvá tette a szolgálatuk napjait. Az iraki háború brutalitását ritkán látható módon mutatja be ez a film, ami köszönhető annak is, hogy a Combat Diary képkockáit maguk a katonák készítették, kézikamerákkal vagy testükre szerelt felvevő készülékekkel. A rendező ezen anyagok alapján vágta össze a játékidőt kitöltő jeleneteket, amelyek sok esetben meglepően sokkolóak. Ezek a felvételek ugyanis nem csak az unalmas járőrözést mutatják be, hanem a tűzharcok és támadások közepébe visznek el bennünket, bemutatva a propagandafilmekben nem látható igazi háborút.



Lehet, hogy rossz dolog ezt a szót ilyen környezetbe helyezni, de tényleg lenyűgöző ahogy egy osztag amerikai katona (a Lima Company tagjai) teljes felszerelésben, gépfegyverekkel, golyóálló páncélokkal őrjáratot folytat egy rendkívül zsúfolt iraki piacon. A már önmagában is elég kemény képsorok hatását csak felerősíti a rengeteg interjú a katonákkal, a gyermeküket elvesztett szülőkkel, férjüket gyászoló feleségekkel. A borzalmakat túlélő tengerészgyalogosok elmesélik, hogy a kezdetben izgalmasnak ígérkező kiküldetés, hogy vált borzalmas rettegéssé, milyen érzés látni, hogy az ember barátai elhullanak a járőrözések alkalmával, de ezek mellett azt is elmondják, hogy mi a véleményük magáról az egész háborúról és szerintük van-e értelme a több éves küzdelemnek.

Találkozunk nagyon szomorú történetekkel is, érzéseiről mesél az az asszony, aki fia halála után, annak üzenetrögzítőre felvett hangját hallgatja naponta többször is vagy az a halálával híressé vált katona (több tévétársaság és újság is bemutatta a történetet), akinek felesége terhes volt, amikor őt magát megölték harc közben, egy iraki járőrözés során. Igényes filmről van szó, akinek még nincs elege a háborús dokumentumfilmekből az bátran nézze meg, internetes áruházakból könnyen és olcsón beszerezhető DVD-n. Viszont negatívumot is fel lehet hozni a film mellett, erőteljesen propaganda jelleget ölt az alkotás sok jelenetben, ráadásul csak az érem egyik oldalát ismerhetjük meg. Pedig a másik oldalon sok ezer iraki gyermek és felnőtt holtteste és egyéni tragédiája áll, akik sosem akarták, hogy amerikai katonák tapossanak házuk romjain.

Tehát mielőtt könnyekben törnénk ki egy-egy szomorúbb jelenet után, ne felejtsük el, a másik oldalon az áldozatok száma sok tízezerre rúg és ők többnyire civil áldozatok. Teljesen hiteles csak akkor lehetne a Combat Diary, ha mondjuk a szinte éjjel-nappal házukban gubbasztó iraki polgárok életét is bemutatnák legalább egy-két jelenet erejéig. Szóval a film jó, de úgy nézzük, hogy nem ez messze nem a teljes kép.

Cikkszerző: nightfly


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek