SZEMLE
Aktuális

Ma 2024.11.23. van.

Utolsó frissítés időpontja:
2008-03-22 17:50:23

RSS

HUH.HU



Tartalom
2005-11-01, BBS - The Documentary


A rövidítés a Bulletin Board System-et takarja, ami magyarul hirdetőtábla `rendszert` jelent. A 70-es évek végétől indult, virágkorában százezrek használták és a 90-es évek közepén tűnt el szinte pillanatok alatt, az Internettel nem tudott versenyre kelni.

A 8 részes (tehát kiadós) dokumentumfilm sorozat a kezdetektől napjainkig igyekszik bemutatni a rendszer megszületését, terjedését, de nem egyszerűen a technikai megvalósításokkal, szoftverekkel és hardverekkel foglalkozik, hanem az embereket, fejlesztőket és felhasználókat, az ő történetüket mutatja be érdekes, néha érzelmes formában.

Minden a modemmel kezdődött. :-) Aki használt betárcsázós internetet, az tudja, milyen lassú. A BBS kitalálásakor azonban sokkal lassabb volt az adatátvitel. 300 Baud, ami fél perc alatt 30 karakter átvitelét jelentette! A BBS arról kapta a nevét, hogy tényleg hirdetőtáblához hasonlóan működött. Egyszerre egy felhasználó kapcsolódott hozzá a telefonvonalon (később persze a vonalak száma megtöbszöröződött, már ha az üzemeltetőnek volt rá pénze), aki üzenetet hagyott hátra illetve elolvasta az előtte szólók írásait. A BBS megalkotói számítógépes szakemberek és hobbi számítógépszerelők, fejlesztők, szakkörösök voltak. Bizony, annak idején ilyen csoportok százai működtek világszerte, az ember megvett egy csomagot és otthon összerakta a számítógépét, fejlesztgette a hardvereit. 1978 február 16-án Chicago-ban elindult az első BBS, utána pedig mint eső után a gombák, úgy nőttek ki a földből a további rendszerek.

Bár kezdetben a rendszereket lelkes számítógép `őrültek` indították és használták, később mindenféle rendű, rangú, érdeklődési körű emberek csatlakoztak a közösséghez. Mert ez volt a BBS legnagyobb értéke, a közösség. Az egy rendszert használók gyakran a való életben is összejártak, miután a hirdetőtáblán megismerkedtek. Igazi összetartó baráti közösségek alakultak ki és a rendszer az információ terjedését is hatékonyan szolgálta. A filmben megszólalók, akik anno sokat használták a BBS-eket sok érdekes történetet mesélnek el, pl. az első berúgásról vagy csajozásról egy offline BBS partin. :-)

Mindenkinek nagyon ajánlom ezt a filmsorozatot. Nem száraz technikai specifikációkról szól, hanem az emberekről, a közelmúltról, páran talán még Magyarországról is használták a BBS-t, hogy beszerezzék a shareware-eiket. Mert egyébként ez a fogalom is itt született meg.

Kedvcsinálónak az egyes részek rövid szinopszisa:

1; A Kezdetek. Hogyan okozta egy hóvihar a BBS születését, hogyan indították el Ward Christensen és Randy Suess az egészet.

2; SysOp-ok (system operator) és felhasználók. Hogyan lakták be az emberek ezt az új világot.

3; A fizetős, üzleti alapú BBS-ek tündöklése és bukása.

4; FIDONET: a világ legnagyobb önkéntes felhasználókból álló számítógépes hálózata.

5; Az ArtScene. Hogyan lehet ANSI karakterekből, betűkből és számokból művészi képeket csinálni.

6; Hackerek, crackerek, anarchia. Elit és publikus BBS-ek.

7; BBS-ből Internet.

8; Hogyan született meg a fájltömörítés.



SZEMLE adatlap:

A szerző osztályzata: 9/10

Rendező: Jason Scott Sadofsky

Hossz: 8 epizód, részenként kb. 40 perc



Cikkszerző: yakee


Hozzászólás írása:




Ellenőrző kód




Keresés
Keresés az oldal tartalmában:

Eheti premier

Fontos Tájékoztató

HETI PREMIER

Szavazás

A nevesebb dokumentumfilmek-rendezők jobb filmeket készítenek, mint ismeretlen társaik?

Igen, egyértelműen.
Michael Moore a király.
Nem számít a név.
Nem, sőt árt nekik a hírnév.
HUH.HU
HUH.HU
HUH.HU - vicces képek , videók és viccek